608 500 100
Infolinia:
telefon:
telefon:
SMS24:
Upadłość konsumencka w 2020 roku uległa ogromnym zmianom. Od marca tamtego roku pojawiły się zupełnie nowe zasady. W związku z nimi ogłoszenie upadłości stało się o wiele częstszą metodą na poradzenie sobie z rosnącym zadłużeniem w chwili niewypłacalności. Na blogu naszej Kancelarii znajdziesz całą serię artykułów, które pomogą Ci zaznajomić się z wszystkimi niezbędnymi kwestiami dotyczącymi upadłości konsumenckiej. Tymczasem zapraszamy na poradnik z najważniejszymi informacjami.
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym. Jego celem jest umorzenie Twoich zobowiązań jako upadłego, które nie zostały wykonane w trakcie postępowania upadłościowego. Możemy podzielić je na kilka najważniejszych etapów. Jakich?
postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej;
postępowanie upadłościowe właściwe i likwidacja masy upadłości;
ustalenie planu spłaty wierzycieli i jego wykonanie;
umorzenie zobowiązań upadłego.
Musisz również wiedzieć, że każdy z powyższych etapów upadłości konsumenckiej może zostać pominięty. Jest więc możliwe na przykład zrezygnowanie z tworzenia planu spłaty wierzycieli. Każdorazowo jest to jednak w pełni zależne od tego, w jakiej dokładnie sytuacji się znajdujesz. W związku z nowymi regulacjami w zakresie upadłości, można poprowadzić postępowanie aż trzema różnymi "drogami".
O upadłość konsumencką może wnioskować właściwie każdy konsument, czyli każda osoba nieprowadząca obecnie działalności gospodarczej. Z całym doświadczeniem mogę Ci powiedzieć, iż tego rodzaju proces jest o wiele łagodniejszy, niż ten prowadzony dla ogromnej, czy nawet średniej firmy. Z czego to wynika? Upadłość konsumencka ma zupełnie inną funkcję, niż upadłość „firmowa”. Musisz mieć jednak świadomość, że zdarzają się sytuacje, w których Sąd nakazuje przeprowadzenie powstępowania o upadłości konsumenckiej wobec osoby fizycznej... na zasadach, które obowiązują upadłość dla firm. Są to jednak rzadkie przypadki.
W zakresie upadłości konsumenckiej jest kilka ważnych kryteriów. Jednym z nich jest zdolność finansowa (a raczej jej brak) do spłaty długów. Poza tym jednak, ogłosić upadłość będzie można tylko wobec osoby, która popadła w tak zwany stan niewypłacalności, czyli taki, w którym nie masz zdolności do wykonania wszystkich aktualnych zobowiązań pieniężnych. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: „Czym jest stan niewypłacalności?”.
Więcej na ten temat tego, kto i w jaki sposób może ogłosić upadłość, znajdziesz we wpisie: „Kto może ogłosić upadłość?”.
Dokument, który rozpoczyna cały proces o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to właściwie wypełniony wniosek, zaopatrzony dodatkowo w szereg właściwie dobranych załączników. Musisz złożyć do go Sądu rejonowego, w którym znajduje się wydział gospodarczy do spraw upadłościowych – oczywiście, powinien być on właściwy dla Twojego aktualnego miejsca pobytu. Miejsce zamieszkania nie będzie miało natomiast w tej kwestii żadnego znaczenia.
Co powinien zawierać prawidłowo przygotowany wniosek o upadłość? O tym przeczytasz we wpisie: „Jak sporządzić i złożyć wniosek o upadłość?”. LINK
Wyróżniamy trzy możliwe „drogi” przeprowadzenia postępowania o ogłoszenie upadłości.
Sąd, który rozpoznaje Twój wniosek o upadłość, może wydać decyzję o tym, że postępowanie zostanie przeprowadzone na zasadach ogólnych. To właśnie według nich są rozpatrywane sprawy firm. Może tak się zdarzyć, jeżeli:
masz majątek, który jest bardzo dużych rozmiarów;
obecnie występuje przeciwko Tobie znaczna liczba wierzycieli;
Twój stan faktyczny wskazuje na to, że sprawa jest bardzo skomplikowana.
Ostatecznie możesz wystąpić z wnioskiem o to, aby został ustalony plan spłaty wierzycieli albo o umorzenie wszystkich zobowiązań bez tego.
O tego rodzaju rozwiązanie możesz wnioskować samodzielnie. Może jednak także nakazać je Sąd, chociaż wystąpiłeś z żądaniem ogłoszenia upadłości. Układ na zgromadzeniu wierzycieli nawiązuje do postępowań restrukturyzacyjnych, które wynikają z ustawy Prawo restrukturyzacyjne.
Przeprowadzenie tego typu postępowania jest możliwe jedynie w oparciu o właściwe możliwości zarobkowe i Twoją odpowiednią sytuację zawodową. Jeśli złożysz wniosek o zawarcie układu, będzie się to także wiązać z koniecznością uregulowania zaliczki na wydatki. Ile wynosi tego rodzaju zaliczka? Najczęściej jest bliska sumie wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa GUS.
Jeśli zawrzesz tego rodzaju układ, zdecydujesz się tak naprawdę na rozwiązanie alternatywne dla upadłości o charakterze likwidacyjnym. Co to oznacza? Będziesz mógł zachować część majątku – na przykład w postaci nieruchomości. Koniecznością będzie jednak regulowanie wszystkich zobowiązań, lecz na o wiele lepszych warunkach.
Nowa uproszczona upadłość konsumencka stanowi tak naprawdę szybszą wersją poprzedniej wersji – która obowiązywała, zanim w życie weszła nowelizacja w jej zakresie. Będzie ona dobrym wyjściem w stosunku do osób, które posiadają niewielką liczbę wierzycieli i nie mają majątku o dużych rozmiarach.
Co bardzo ważne, że Sąd upadłościowy nie wyznacza sędziego-komisarza. Całość postępowania spoczywa w tym przypadku na barkach syndyka. Instytucją, która kontroluje jego decyzje i ustalenia jest skarga, podobnie zresztą jak w postępowaniu egzekucyjnym.
Radosław Klonowski
wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.
Kancelaria prawna Klonowski
tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 794 470 000
kom. +48 882 200 100
SMS24: +48 608 500 100
Odwiedź nas w mediach społecznościowych
Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski