608 500 100
Infolinia:
telefon:
telefon:
SMS24:
Wniosek o ogłoszenie upadłości musi spełniać szereg wymogów formalno-prawnych zawartych w ustawie Prawo upadłościowe. Zależy od tego jego skuteczność. Jego rola jest bardzo ważna, gdyż inicjuje on wszczęcie postępowania upadłościowego.
Jakie są wymogi formalne wniosku o upadłość?
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma charakter pisma procesowego, którego konieczne elementy są precyzyjnie wskazane w przepisach ustawy Prawo upadłościowe.
Co powinien zawierać wniosek o upadłość?
Zgodnie przedmiotowym aktem prawnym, wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać:
Jakie załączniki powinien zawierać wniosek o upadłość?
Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza dłużnik, wówczas powinien on do wniosku dołączyć:
aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników,
bilans sporządzony przez dłużnika dla celów postępowania, na dzień przypadający w okresie trzydziestu dni przed dniem złożenia wniosku,
spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty,
listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia,
oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty,
wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi,
informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych, zastawów skarbowych i hipotek morskich oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczyste lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych, administracyjnych, sądowo-administracyjnych oraz przed sądami polubownymi dotyczących majątku dłużnika,
informację o miejscu zamieszkania reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni,
informację, czy w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie 250 lub więcej pracowników lub
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro, lub
- sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.
Jeżeli dłużnik nie może dołączyć do wniosku wymienionych powyżej dokumentów, powinien podać przyczyny ich niedołączenia oraz je uprawdopodobnić.
Wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości dłużnik jest obowiązany złożyć oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli nie jest one zgodne z prawdą, dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę, która została przez to wyrządzona.
Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza wierzyciel, powinien on w nim uprawdopodobnić swoją wierzytelność.
Musisz wiedzieć, że wnioskodawca zobowiązany jest do uiszczenia zaliczki na wydatki w toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości w wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Dowód jej uiszczenia załącza się do wniosku o ogłoszenie upadłości. W przypadku braku uiszczenia zaliczki przewodniczący wzywa do jej uiszczenia w terminie tygodnia pod rygorem zwrotu wniosku.
Ponadto wniosek o ogłoszenie upadłości podlega opłacie stałej w wysokości 1.000 zł. Również dowód jej zapłaty powinien zostać dołączony do wniosku o upadłość.
Jakie są wymogi formalne wniosku o upadłość konsumencką?
Procedura upadłości konsumenckiej charakteryzuje się znaczącą odrębnością w stosunku do upadłości prowadzonej w trybie zwykłym. Dotyczy to również wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. O wymogach formalnych wniosku o upadłość konsumencką pisałem szczegółowo w artykule pt. „Jak sporządzić i zgłosić wniosek o upadłość?”.
Wnioski - tylko w drodze elektronicznej!
Fundamentalne zmiany w zakresie sposobu składania wniosków o upadłość wprowadziła ustawa z 6 grudnia 2018 roku o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (j.t. Dz.U. z 2021 r., poz. 1909). Weszła ona w życie 1 grudnia 2021 r., wprowadzając do procedur postępowania upadłościowego oraz postępowania restrukturyzacyjnego zasadę składania pism i dokumentów wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Zaznaczyć trzeba, że ustawa Prawo upadłościowe, wyraźnie wskazuje, że ilekroć jest w niej mowa o „Rejestrze”, należy przez to rozumieć Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych ujawniane są w nim informacje o podmiotach, których wspólną cechą jest niewypłacalność, zagrożenie niewypłacalnością albo inne problemy z wypłacalnością, które wyrażają się w tym, że egzekucja prowadzona przeciwko nim okazała się bezskuteczna. W rejestrze dokonywane są też obwieszczenia, jeżeli przepis szczególny tak stanowi, w tym w przypadkach wskazanych w prawie upadłościowym oraz restrukturyzacyjnym.
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego wszelkie pisma procesowe i dokumenty w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych muszą być składane wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jest to Portal Rejestrów Sądowych. Oznacza to, że niedochowanie tego obowiązku wiąże się z brakiem skutków prawnych, jakie ustawa przewiduje w związku z wniesieniem pisma czy dokumentu do Sądu. Jedynym wyjątkiem są pisma procesowe i dokumenty zawierające informacje niejawne oraz oferty składane w toku przetargu czy aukcji.
Kontrowersja pojawia się w odniesieniu do wniosków oraz pism składanych w ramach upadłości konsumenckiej. Zgodnie bowiem z przepisem art. 491 (2) ust. ust. 3 zd. 2 prawa upadłościowego do wniosku o ogłoszenie upadłości i innych pism procesowych oraz dokumentów składanych przez dłużnika będącego konsumentem stosuje się odpowiednio przepis art. 216aa p tego aktu prawnego, który stanowi, że wniosek składa się na formularzu. Literalne brzmienie tej regulacji oznacza, że dokumenty w postępowaniu o upadłość konsumencką można jednak wnosić z pominięciem systemu teleinformatycznego. Tak więc można to czynić za pośrednictwem sekretariatu Sądu czy też drogą pocztową. Według więc tego przepisu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być zatem sporządzony przez dłużnika w tradycyjnej formie papierowej (na formularzu). Cała ta niejasność prawna budzi szereg kontrowersji i niejasności.
Podkreślić trzeba, że część Sądów wskazało, że nie będzie przyjmować wniosków o upadłość konsumencką składanych z pominięciem Portalu Rejestrów Sądowych. Tego samego zdania jest szereg praktyków. Wszystko to rozstrzygnie się za jakiś czas, na podstawie zapadłych orzeczeń sądowych.
Radosław Klonowski
wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski & Marek sp.k.
upadłość konsumencka, układ konsumencki, upadłość przedsiębiorcy, sprawy restrukturyzacyjne i upadłościowe
Kancelaria prawna Klonowski
tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 794 470 000
kom. +48 882 200 100
SMS24: +48 608 500 100
Odwiedź nas w mediach społecznościowych
Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski