608 500 100
Infolinia:
telefon:
telefon:
SMS24:
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to w wielu przypadkach najlepsze z możliwych rozwiązań na to, aby rozpocząć nowy etap bez coraz bardziej powiększającej się spirali długów. Jak zapewne już wiesz z moich poprzednich artykułów na ten temat, ten proces wcale nie musi być długi i skomplikowany – jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Choć jednak w teorii ogłoszenie upadłości wydaje się być dość proste, łatwo o popełnienie błędu. A w trudnej sytuacji, w jakiej się znajdujesz, może Cię to wiele kosztować...
Dlatego właśnie chciałbym Ci zaproponować swoją pomoc w tej ważnej kwestii. O tym, dlaczego pomoc prawna przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest niezbędna, najlepiej przekonasz się, zapoznając się z dwoma scenariuszami, które przedstawię Ci poniżej. I muszę Ci zdradzić, że oba z nich są "z życia wzięte".
Upadłość konsumencka bez adwokata
Zacznijmy od wyobrażenia sobie przebiegu całego procesu o upadłość, jeżeli nie zdecydujesz się na pomoc prawną. Załóżmy, że przeczytałeś na ten temat wiele internetowych poradników z mniej lub bardziej rzetelnych źródeł i stwierdziłeś, że w ogłoszeniu upadłości nie ma niczego trudnego, w związku z czym bez problemu poradzisz sobie z całą operacją sam. Postanawiasz zaryzykować.
Zaczynasz oczywiście od wypełnienia wniosku – a raczej próbujesz to zrobić, bowiem co chwila masz jakieś wątpliwości. Co powinieneś wpisać w tym polu. Czy powinieneś ujawnić wszystkie elementy majątku, czy też niektóre spośród nich są wyłączone przy postępowaniu upadłościowym? Czy wniosek wysyła się tylko w formie elektronicznej, czy też powinieneś udać się z nim do Sądu? Ok, w Internecie jest przecież wszystko, zatem postanawiasz spędzić jeszcze kilka godzin na poszukiwaniach odpowiedzi na powyższe pytania. Ba, wpadasz nawet na pomysł zadania zapytania na prawniczym forum, na które trafiłeś ostatnio na Facebooku. To nie rozjaśnia Ci jednak w głowie wcale, a wcale... bowiem otrzymujesz kilka kompletnie sprzecznych ze sobą odpowiedzi.
Jak kończy się ta sytuacja? Masz coraz większy mętlik w głowie, wierzyciele w dalszym ciągu nie dają Ci chwili wytchnienia (i trudno zresztą im się dziwić, bo wniosku o upadłość jak nie było, tak nie ma), denerwujesz się coraz bardziej wypełniając wniosek i nie mając żadnej pewności, że robisz to poprawnie. W końcu go wysyłasz i... okazuje się, że jest on pełen braków czy błędów. W najgorszym scenariuszu zostanie po prostu odrzucony, a Ty będziesz musiał przejść i przeczekać cały proces od nowa.
Chyba że jeszcze przed wysłaniem wniosku, postanowisz skontaktować się z radcą prawnym czy adwokatem i upewnisz się, czy rzeczywiście wszystko robisz poprawnie... Bazując na doświadczeniach moich Klientów, mogę Ci podpowiedzieć, że w ten sposób zaoszczędzisz sobie wiele stresu, nerwów, czasu i pieniędzy. A także i Twojej rodzinie, bowiem czym dłużej wierzyciele muszą czekać na swoje należności, tym bardziej natarczywie domagają się ich zwrotu. Wydłużanie całego procesu zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem.
Upadłość konsumencka z adwokatem
A teraz wyobraźmy sobie zupełnie inną sytuację. Już na samym początku dochodzisz do wniosku, że upadłość konsumencka to dokładnie to, czego w tej chwili potrzebujesz. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że aby skutecznie ją ogłosić, potrzebujesz pomocy kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień od wielu lat i wie dokładnie co zrobić, aby było dobrze.
Dzwonisz więc do Kancelarii Klonowski (czy też innej, do której postanowiłeś się zgłosić) i umawiasz się na poradę prawną. Opcjonalnie, jeśli to My jesteśmy Twoim wyborem, możesz także ustalić dogodny dla Ciebie termin, w którym odbędziemy poradę online, jeśli tak będzie dla Ciebie wygodniej.
Z każdą minutą trwania wstępnej porady prawnej, sytuacja jest dla Ciebie coraz bardziej zrozumiała. Wiesz już dokładnie, jakie dokumenty powinieneś przygotować, zanim w ogóle "zabierzesz się za" ogłoszenie upadłości. Po kolei zapoznajesz się ze wszystkimi kolejnymi krokami, które Cię czekają. Zaczynasz rozumieć, jakie składniki majątku muszą zostać opisane we wniosku, wiesz kim dokładnie jest syndyk i jakie ma prawa względem Ciebie i wszystkiego, co posiadasz. Czym więcej wiesz, tym bardziej stajesz się spokojny.
Pamiętaj, że prawnik to dokładnie taki sam człowiek jak Ty i bez obaw możesz mu zadać każde pytanie. Co więcej, jest zobowiązany tajemnicą adwokacką, w związku z którą nie może przekazać komukolwiek czegokolwiek, co zostało powiedziane podczas porady. Jeżeli zdecydujesz się na dłuższą współpracę i zatrudnienie adwokata czy radcy prawnego, szybko przekonasz się, że poradzenie sobie z upadłością konsumencką dla laika zdecydowanie może być męczące – jednak dla profesjonalisty jest niczym przysłowiowa bułka z masłem. Mając na karku mnóstwo zobowiązań, mnożące się odsetki i coraz większą liczbę wierzycieli, lepiej nie obciążać się dodatkowymi dylematami i problemami oraz jakimikolwiek formalnościami.
Zadaniem mecenasa, jak zresztą każdego innego fachowcy, jest niesienie pomocy osobom, które w danej sytuacji jej potrzebują. Moja praktyka sięga wielu lat wstecz, w związku z czym mogę Ci szczerze podpowiedzieć, że warto jest nam zaufać i w końcu spać spokojnie.
Radosław Klonowski
wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski & Marek sp.k.
upadłość konsumencka, układ konsumencki, upadłość przedsiębiorcy, sprawy restrukturyzacyjne i upadłościowe
Kancelaria prawna Klonowski
tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 794 470 000
kom. +48 882 200 100
SMS24: +48 608 500 100
Odwiedź nas w mediach społecznościowych
Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski