608 500 100
Infolinia:
telefon:
telefon:
SMS24:
W niektórych sytuacjach rozwód okazuje się najlepszym wyjściem – zarówno dla współmałżonków, jak i dla ich dzieci czy najbliższych. Przeciągające się burzliwe kłótnie, wynikające z niezgodności charakterów, wygaśnięcie więzi pomiędzy nimi czy powtarzające się zdrady zdecydowanie nie są niczym przyjemnym, ale przede wszystkim czymś, co rokowałoby dobrze na przyszłość. Jeżeli podjąłeś decyzję o rozwodzie i jesteś pewien, że jest ona słuszna, powinieneś zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Zapraszam Cię na krótki, acz treściwy przewodnik po rozwodzie.
Rozwód jest oficjalnym zakończeniem związku małżeńskiego, zawartego pomiędzy mężczyzną a kobietą. Musi on zostać zawsze orzeczony przez Sąd – najczęściej ten właściwy dla miejsca zamieszkania małżonków. Dokumentem, który potwierdza rozwód jest wyrok rozwodowy.
Na tak postawione pytanie – pomimo całej wieloletniej praktyki – ciężko jest mi odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wszystko bowiem zależy od uwarunkowań konkretnej sprawy. Jeżeli jednak chcesz maksymalnie skrócić cały proces, postaraj się o dobrego adwokata i zapoznaj z innym moim tekstem – „Jak się rozwieść”, w którym podpowiadałem, jakie kroki należy podjąć, aby było to możliwe.
Podobnie jak na powyższe, i na to pytanie nie można dokładnie odpowiedzieć. Różne może być wynagrodzenie dla całego prawnika, jak i koszty całego przedsięwzięcia, wynikające z wielu innych kwestii. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Ile kosztuje rozwód”.
Pozew o rozwód jest jedną z najważniejszych rzeczy w trakcie postępowania rozwodowego. O tym, jak go napisać przeczytasz w tekście: „Jak napisać pozew o rozwód”. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie teoria – więcej praktycznych wskazówek chętnie udzielę Ci osobiście. Napisanie pozwu w odpowiedni sposób może sprawić, że Sąd zgodzi się na wszystko, o co w nim wnioskujesz – i nie potrwa to zbyt długo.
Pozew o rozwód może traktować nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa, ale również o innych istotnych podczas rozwiązywania małżeństwa sprawach. To właśnie w nim możesz także zawrzeć informacje o swoich żądaniach dotyczących alimentów na siebie oraz dziecko od drugiej strony, podziale wspólnego majątku czy opieki nad dzieckiem.
Aby udowodnić wszystko, co zostało napisane w pozwie, trzeba zaopatrzyć go w dowody – oraz odpowiednie załączniki. Będą one bardzo ważne szczególnie, jeśli chciałbyś się rozwieść z orzekaniem o winie drugiej strony. Co może stanowić istotny dowód? O tym przeczytasz w tekście: „Jakie dowody można załączyć do pozwu o rozwód”.
Oczywiście podczas postępowania rozwodowego nie musisz korzystać z pomocy radcy prawnego czy adwokata (którzy mają dokładnie takie same kompetencje). Oznacza to dodatkowe koszty... które jednak zdecydowanie warto jest ponieść. W niektórych sytuacjach wsparcie pełnomocnika procesowego z doświadczeniem, które oceni ważne dla Ciebie kwestie chłodnym okiem, okazuje się wręcz niezbędne. Rozwód zaś reguluje tak istotne kwestie, iż zdecydowanie właśnie do takich spraw się zalicza. Choć decyzja należy do Ciebie, jeżeli chcesz przejść przez cały proces szybko i skutecznie, zdecydowanie powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Osoby występujące z pozwem o rozwód mają wiele obaw. Nic w tym zresztą dziwnego. Niektórzy klienci pytają mnie, czy sędzia ma prawo do odmowy rozwodu. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz we wpisie: „Czy mogę nie dostać w Sądzie rozwodu”.
W przypadku niektórych małżeństw, mediacja okazuje się bardzo dobrym wyborem. Mediację można przeprowadzić na wniosek Twój i Twojej żony lub męża albo też ze względu na taką właśnie decyzję Sądu. Sędzia może więc skierować Was na mediację, jeżeli uważa, że istnieją jakiekolwiek widoki na utrzymanie Waszego związku małżeńskiego w mocy.
Jeśli którekolwiek z Was nie jest do końca pewne tego, czy chce definitywnie zakończyć Wasze małżeństwo, lepszym wyborem od rozwodu będzie mediacja. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: „Rozwód czy separacja”.
Radosław Klonowski
wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.
rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne
Kancelaria prawna Klonowski
tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 794 470 000
kom. +48 882 200 100
SMS24: +48 608 500 100
Odwiedź nas w mediach społecznościowych
Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski