608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

18 czerwca 2022

Jakie zalety ma ogłoszenie upadłości?

Upadłość konsumencka najczęściej przedstawiana jest jako możliwość zaczęcia wszystkiego od nowa oraz pozbycie się starych długów. To jednak nie tylko szansa na obie te rzeczy. Zastanówmy się wspólnie, co jeszcze może być zaletą ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 

Odzyskasz spokój oraz znajdziesz się w stanie równowagi psychicznej

 

Jedną z największych zalet ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest fakt, że będziesz mógł w końcu znaleźć równowagę psychiczną. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie nerwową sytuację, w których coraz większa liczba dłużników Cię odwiedza, wysyła maile i bombarduje telefonami... Wezwania do zapłaty tworzą już zaś ogromny stos na Twoim biurku. Pani na poczcie zdecydowanie zna Cię z widzenia – w końcu jesteś jej częstym gościem. Zadłużenie zaś wzrasta i wpływa negatywnie na Ciebie i Twoją rodzinę.

 

Jeśli upadłość konsumencka zostanie ogłoszona, wierzyciele nie będą już mogli dochodzić swoich wierzytelności – wszystkich, które są jasno wymienione we wniosku o ogłoszenie upadłości. Zarząd Twoim majątkiem przejdzie w ręce wybranego przez Sąd syndyka. Od tej pory to właśnie syndyk będzie się zajmować wszelką korespondencją, napływającą w tej sprawie. A Twój telefon w końcu przestanie dzwonić – w przeciwieństwie do jego...

 

Niewielkie koszty ogłoszenia upadłości konsumenckiej

 

Jeżeli chcesz ogłosić upadłość konsumencką, musisz się liczyć tylko z jednym kosztem – 30 zł, które będziesz musiał wydać na opłatę sądową. Reszta kosztów postępowania upadłościowego będzie zaś tymczasowo pokryta ze Skarbu państwa. Jeśli nie posiadasz majątku, który mógłby je pokryć – zostaną one umorzone i nie będziesz zobowiązany do ich spłaty.

 

Brak majątku a upadłość konsumencka

 

Musisz wiedzieć o tym, że jeden z warunków ogłoszenia upadłości konsumenckiej to niewypłacalność. Aby ją ogłosić i zostać oddłużonym (sytuacja, w której wszystkie Twoje długi zostaną umorzone), nie musisz dysponować żadnym majątkiem.

 

Postępowania egzekucyjne i sądowe zostaną zawieszone

 

Jeśli ogłosisz upadłość konsumencką, wszystkie obecnie rozgrywające się postępowania egzekucyjne czy sądowe zostaną zawieszone. Komornik nie będzie miał już możliwości prowadzenia egzekucji z Twojego majątku. Po tym, jak postępowanie się zakończy, wszystkie sprawy przeciwko Tobie zostaną umorzone.

 

Oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej

 

Jedną z najważniejszych właściwości upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby fizycznej, czyli umorzenie długów, które pojawiły się, zanim upadłość została ogłoszona i nie zostały zaspokojone podczas likwidacji masy upadłości albo opcjonalnie wykonania planu spłaty. Niekiedy możliwe jest również oddłużenie bez ustalania jakiegokolwiek planu spłaty.

 

Upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjne

 

Postępowanie egzekucyjne, które prowadzi komornik ma na celu na zaspokojenie wierzycieli. Prowadzone jest aż do momentu, w którym wierzyciel odzyska wszystkie swoje pieniądze.

 

Oprócz tego, jeśli egzekucja będzie bezskuteczna, a komornik umorzy postępowanie, wierzyciel będzie miał prawo w dalszym ciągu dochodzić należnych mu kwot. Z kolei niezaspokojonych w trakcie upadłości konsumenckiej zobowiązań, nie można dochodzić ponownie, co jest szansą na czysty nowy start, bez żadnych długów "na karku".

 

Za plus upadłości konsumenckiej możemy uznać także fakt, iż prowadzone jest tylko jedno postępowanie, w ramach którego dochodzi do zaspokojenia wszelkich roszczeń wierzycieli. Postępowań egzekucyjnych może być z kolei nawet i kilkanaście, a to jedynie powoduje wzrost Twojego zadłużenia. Bierne poddanie się egzekucji jest zazwyczaj znacznie gorszym rozwiązaniem, niż upadłość konsumencka.

 

Upadłość konsumencka a odsetki

 

Upadłość konsumencka cechuje się również funkcją powstrzymującą dalszy wzrost Twojego zadłużenia. Z chwilą, w której upadłość konsumencka zostanie ogłoszona, nie będą już naliczane żadne odsetki.

 

Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

 

Upadłość konsumencka zakłada także rozwiązanie, które ma ochronić Cię przed zostaniem bezdomnym. Nie musisz więc bać się o to, że zostaniesz bez dachu nad głową. Na Twój wniosek, w chwili sprzedaży nieruchomości, którą obecnie zamieszkujesz, z sumy, którą uzyska się ze sprzedaży lokum, może być Ci wydzielana kwota, która odpowiada średniemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tym samym lub pobliskim mieście za czas od roku do dwóch lat.

 

Wykreślenie wpisu z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych

 

W momencie, w którym uprawomocni się postanowienie traktujące o umorzeniu Twoich niespłaconych długów, Sąd rejestrowy z urzędu dokona wykreślenia Cię z wpisu z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy.

 

Wykreślenie danych z rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczej

 

Umorzenie Twoich niespłaconych jako upadłego zobowiązań – w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli albo też i bez niego – jest również podstawą do wykreślenia danych z rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczych, np. przez Krajowy Rejestr Długów (KRD).

 

Patrząc na wszystkie powyższe informacje, bez dwóch zdań możemy stwierdzić, że dzięki upadłości konsumenckiej, możesz zacząć życie „od początku”, bez żadnych wiszących nad Tobą długów. Jeśli masz więcej pytań na ten temat, kancelaria Klonowski z chęcią udzieli Ci na nie odpowiedzi.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.

upadłość konsumencka, układ konsumencki, upadłość przedsiębiorcy, sprawy restrukturyzacyjne i upadłościowe

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski