608 500 100
Infolinia:
telefon:
telefon:
SMS24:
Zapewne w wielu sytuacjach, które do tej pory Ci się przydarzyły, zastanawiałeś się, czy potrzebujesz prawnika, aby jak najlepiej rozwiązać Twój problem. Niektóre skomplikowane kwestie to wypadki, w których jego pomoc okazuje się wręcz niezbędna. W innych zaś wystarczy Ci odrobina wiedzy i sprytu – i możesz spróbować poradzić sobie na własną rękę – jednak również na własne ryzyko.
Adwokat czy radca prawny ma doświadczenie, które nabywa przez lata: najpierw w formie nauki, a później w praktyce. Już sam ten fakt przemawia za tym, aby udać się do mecenasa, jeśli nie jesteś pewien, co zrobić z konkretnym problemem prawnym. Kiedy lepiej udać się do prawnika, niż próbować wybrnąć z sytuacji samodzielnie?
Choć jestem mecenasem z wieloletnią praktyką, ciężko jest mi jednoznacznie odpowiedzieć Ci na to pytanie. Po pierwsze i najważniejsze – cokolwiek zadecydujesz, pamiętaj o tym, że podjęcie decyzji czy skorzystać z pomocy prawnej, czy też spróbować wyjść z problemów samemu, należy jedynie do Ciebie. Pamiętaj jednak o tym, że w niektórych sytuacjach zły wybór może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami...
Jeżeli do tej pory nie miałeś absolutnie żadnej styczności ze światem prawa, mnóstwa przepisów oraz skomplikowanych terminów, a Twój problem definitywnie nie jest błahy (choć tak naprawdę żaden taki nie jest) i może nieść za sobą szereg reperkusji, nawet nie powinieneś się zastanawiać nad tym, co zrobić – i od razu udać się przynajmniej na poradę prawną, dzięki której zyskasz pogląd na temat tego, co powinieneś uczynić w następnej kolejności. Być może okaże się, że wystarczy napisać odpowiednie pismo czy złożyć wniosek, aby rozwiązać Twoje problemy – ale niestety nie zawsze na tym sprawa się kończy.
Prawnik okazuje się niezbędnym „towarzyszem” przede wszystkim, kiedy dochodzi do sprawy sądowej. Podczas niej profesjonalny pełnomocnik jest wręcz na wagę złota. Dlaczego? Po pierwsze, jeżeli przybędziesz na rozprawę z kimś, kto Cię reprezentuje, masz pewność, że nikt nie będzie próbował „wejść Ci na głowę” - a to właśnie może chcieć uczynić chociażby mecenas Twojego przeciwnika czy Twojej przeciwniczki. Po drugie, ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów co do zachowania podczas procesu, dostarczenia odpowiednich dowodów czy wystąpienia z właściwymi wnioskami do Sądu spada do zera – dba o to Twój adwokat. Podobnie zresztą jak o dochowanie wszelkich niezbędnych terminów. Radca prawny czy adwokat powie Ci też, co powinieneś zeznawać, w jaki sposób zwracać się do Sądu czy jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku.
Może nawet okazać się, że do rozprawy sądowej wcale nie dojdzie (a to zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz wydłużeniem całego procesu), bo w Twojej sytuacji wystarczy zawarcie ugody. Choć nie zawsze jest to możliwe, dobry prawnik przedstawi Ci wszystkie dostępne opcje – i nawet doradzi, którą z nich najrozsądniej byłoby wybrać. A jeśli można zaoszczędzić i czas i pieniądze, to dlaczego by z tego nie skorzystać...
Oczywiście, że można – a przynajmniej można próbować. W końcu w Internecie możesz znaleźć mnóstwo wzorów pism na niemalże każdą sytuację – od umowy zlecenia, czy takiej z firmą budowlaną, aż po wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Nie mówiąc już o tym, że dobrze szukając, trafisz także na wzór pozwu o rozwód czy takiego o podwyższenie alimentów. Pytanie brzmi jednak: czy tego rodzaju dokumenty, które są przygotowane w maksymalnie uniwersalny sposób, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać, jest... wartościowe. Czy jeżeli wystąpisz z pismem, które kropka w kropkę przypomina tysiące poprzednich, rzeczywiście masz szansę na wygraną. Można próbować przekonać się o tym na własnej skórze, jednak czy w tak ważnych sprawach podejmowanie nieskalkulowanego ryzyka jest dobrym rozwiązaniem? Na to pytanie musisz już sobie odpowiedzieć we własnym zakresie.
Co do rozwiązywania problemów prawnych, które niekoniecznie wiążą się z pisaniem czegokolwiek, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Jednak ponownie – możesz próbować pozbyć się kłopotów z prawem na własną rękę. Nawet w Sądzie możesz „reprezentować się sam” - obecność Twojego prawnika jest możliwa, jednak nie jest koniecznie wymagana. Pamiętaj jednak o tym, iż źle poprowadzony po którejkolwiek ze stron proces, może się zakończyć zupełnie innym werdyktem Sądu, niż ten, jakiego oczekiwałeś. Jeśli podejmiesz się autoreprezentacji, nie będziesz miał pewności, czy zrobiłeś wszystko to, co w danej sytuacji było możliwe.
To jedno z tych pytań, na które nikt nie odpowie tak szczerze, jak właśnie... prawnik. W związku z tym oświadczam, że zdecydowanie warto. I nie piszę tak jedynie dlatego, gdyż sam wykonuję ten zawód. Widziałem jednak mnóstwo sytuacji, w której komuś wydawało się, iż poradzi sobie na własną rękę, nie mając odpowiednich informacji prawnych, nie znając orzecznictwa, czy posługując się radami z internetowego forum... I zdradzę Ci w zaufaniu, że nie znam ani jednej sytuacji, w której skończyło się to najlepiej jak mogło. Cóż. Lepiej nie sprawdzać tego na własnej skórze i zaufać komuś, kto zrobi dla Ciebie co w jego mocy. A już na pewno bezpieczniej.
Radosław Klonowski
wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.
rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne
Kancelaria prawna Klonowski
tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 794 470 000
kom. +48 882 200 100
SMS24: +48 608 500 100
Odwiedź nas w mediach społecznościowych
Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski